Andrzej Zieniewicz

MIŁOSNY TRYPTYK

 

Magda Kaczmarczyk to autorka udanej trylogii obyczajowej, „Wyśniona miłość”, „Zakazana miłość”, „Spełniona miłość” – powieści z gatunku literatury popularnej, bliskiej konwencjom realizmu magicznego, a właściwie opowieści o miłości z elementami magii i ezoterii.

.

Te ezoteryczne sprawy są jednak bardzo interesująco wpisane w tło realizmu, ponieważ powieść dzieje się w środowisku ludzi zajmujących się psychologią alternatywną, numerologią, wróżbiarstwem, hipnotyzerstwem, chiromancją, i przez to cała aura pewnej magiczności, doświadczeń psychologicznych zabarwiających egzotyką i irracjonalizmem perypetię fabularną i najbardziej zwykłe, codzienne zdarzenia: miłość, kłopoty rodzinne, przyjaźnie, rozstania, sukcesy i porażki bohaterów – zyskuje inną niż w powieści fantasy wymowę.

Jest rodzajem opowieści z kluczem i „z klimatem”, i opowieści ze środowiska, które autorka zna, o którym umie mówić, a przez to wytwarza sobie własną aurę narracyjną, własną krainę fabularną, i w tej krainie snuje swoje historie dobrze podpatrzone z życia, pełne świetnie uchwyconych „idiomów codzienności”, a jednocześnie dyskretnie przesuwane w kierunku pogranicza magii i misterium. To jest ciekawe, bardzo produktywne dla literatury popularnej połączenie, otwierające książki Magdy Kaczmarczyk na wyższy wymiar niż czytadła , harlekiny, itp. „literatura dla kobiet”.

Autorka dobrze pisze i zdecydowanie pragnie być w literaturze kimś więcej niż rzemieślnikiem pisarstwa popularnego; jest na ścieżce rozwoju, a jednocześnie nie grozi jej utknięcie w medytacyjności, sentymentalnych opisach, czy gadulstwie typu „serialowego”; fascynuje ją miłość i młodość, miłość wymarzona i młodość nastoletnia, ledwie przekraczająca próg dziecinnego pokoju, a już agresywna, namiętna, ciekawa świata, gotowa na jego wyzwania. Warto pomagać autorce, która ma nerw narracji „do czytania”, która bardzo dba o ciągnięcie czytelnika na smyczy uwagi, a jednocześnie idzie w kierunku rysowania obecności „waloru magicznego” i mitycznego w naszym zwyczajnym życiu. Zasługuje niewątpliwie na uznanie autorka, umiejąca już od debiutu zbudować dużą całość fabularną, opowieść, która przez trzy tomy nie zwalnia tempa, kipi setką spostrzeżeń, pomysłów, zwrotów akcji, bogactwem wielu charakterystycznych postaci, świetnie podpatrzonymi szczegółami obyczaju, pełna scen erotycznych mocnych, ale nigdy nie wychylających się ku pornoopisom, wreszcie autorka, prowadząca przez setki stron swój zamysł literacki, i umiejąca zamknąć go efektowną puentą.

 

Dr hab. Prof. UW Andrzej Zieniewicz

 

 

 

 

BESTSELLERY

1
Ścieżki miłości
Andrzej Monastyrski
2
3
4
5
6
7
8
9
10