Reklama

23 kwietnia 2012 roku obchodzić będziemy Światowy Dzień Książki. Dzień wcześniej (niedziela, 22 kwietnia) miłośnicy literatury ponownie zbiorą się w centralnych punktach wielu miast Polski, by wspólnie poświęcić 5 minut dla książki i głośno przeczytać fragmenty książki. Jakiej? Właśnie zbierane są propozycje Internautów. Celem akcji jest promocja czytelnictwa poprzez zachęcanie przechodniów, którzy będą świadkami wydarzenia, do sięgnięcia po dobrą lekturę.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Czytaniu w Tolkmicku, zwłaszcza autorów gotowych spotkać się z czytelnikami, dziećmi i dorosłymi.

.

5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką

taką nazwę nosi wydarzenie, które organizują szefowie serwisów DuzeKa.pl, Granice.pl oraz PrzyKominku.com – to druga już edycja przedsięwzięcia. – Po raz pierwszy spotkaliśmy się w grudniu 2011 roku w centralnych punktach kilku miast Polski, by wspólnie przeczytać fragmenty „Opowieści wigilijnej” Dickensa – mówi Kamil Świątkowski, redaktor naczelny serwisu PrzyKominku.com. - Wówczas w akcję włączyli się czytelnicy z Warszawy, Łodzi, Rzeszowa, Jarocina, Lubienia Kujawskiego, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej i Zabrza.

Potrzebne wsparcie

- Dokładny termin i punkty, w których się zbierzemy, podawane będą sukcesywnie w najbliższych tygodniach, gdy zgłoszą się do nas organizatorzy akcji z poszczególnych miast – zapowiada Grzegorz Raczek z serwisu DuzeKa.pl. Organizatorem w danym mieście może być każdy miłośnik książki – mogą nimi być zarówno studenci, jak i nauczyciele oraz wykładowcy akademiccy, bibliotekarze czy księgarze. Ważne, by były to osoby, którym nade wszystko na sercu leżą losy czytelnictwa, które w Polsce coraz bardziej słabnie. Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – Zapewniamy wsparcie promocyjne, pomoc w przeprowadzeniu ewentualnych spraw formalnych czy przygotowaniu plakatów promujących wydarzenie w mieście. Do sukcesu przedsięwzięcia nie trzeba wiele, dlatego gorąco zapraszamy wszystkich do skontaktowania się z nami – dodaje Raczek.

Propozycje lektur

- Akcja jest prowadzona przez miłośników książki, dlatego zależy nam, by udział czytelników w jej przeprowadzeniu był możliwie największy – wyjaśnia Sławomir Krempa, naczelny wortalu literackiego Granice.pl – Tym razem więc chcemy, by to czytelnicy nadesłali nam fragmenty książek, które chcieliby wspólnie przeczytać. Na propozycje – przede wszystkim zawierające konkretne fragmenty, ale też po prostu na tytuły książek - czekamy do 23 marca pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Publikować je będziemy sukcesywnie na blogu akcji: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com a po zakończeniu zbierania zgłoszeń wybierzemy fragment najbardziej odpowiedni.

Jest tu jednak drobne ograniczenie, a mianowicie – tematyka. – Poprzednio skupiliśmy się na atmosferze świąt i fragmenty dotyczyły właśnie Bożego Narodzenia. Tym razem pragniemy zwrócić uwagę na rolę, jaką w społeczności lokalnej pełni biblioteka, dlatego właśnie bibliotece poświęcone powinny być nadsyłane fragmenty – tłumaczy Kamil Świątkowski. – Chcemy, by w ten dzień biblioteki wyszły poza mury budynków, w których się znajdują, abyśmy mogli zaprosić przechodniów – także tych, w których życiu książka nie zajmuje zbyt wiele miejsca - do wspólnego czytania.

Więcej informacji:

http://5minutdlaksiazki.blogspot.com

http://www.facebook.com/5minut

 

 

BESTSELLERY

1
Ścieżki miłości
Andrzej Monastyrski
2
3
4
5
6
7
8
9
10