Magia słów w tomiku wierszy A. Ciupińskiej

Tomik wierszy pt. ”58-573 Piechowice” zasługuje na uwagę. Kod pocztowy pod imieniem i nazwiskiem Autorki wskazuje na jej miejsce w świecie.

.

Pozornie nie ma związku między tytułem a treścią, ale tylko pozornie. Miejsce urodzenia i dorastania niewątpliwie wywarło wielki wpływ, o czym świadczą utwory „Bogusia” „Basia” „Wnuczka”. Ale szczególne miejsce zajmuje Mama, której portret w wierszu „Jak Cię widzę” zachwyca skromnością środków stylistycznych.

Poprzez pryzmat codziennych czynności i obowiązków pokazana jest matka, którą cechuje skromność, troska o bliskich, duma z osiągnięć dzieci, brak egoizmu. Ta matka szyje wieczorem na maszynie, czyta, pierze, modli się, piecze ciasto. Niby ta codzienność to nic niezwykłego, tak żyje wiele matek. Ale jej siła tkwi w tym, że choć opuściła już ten świat- jej córka „ widzi ją” i nigdy nie zapomni ( „ brakuje mi ciebie teraz”). W tych słowach jest miłość, tęsknota i wspomnienie.

To matka ukształtowała osobowość Autorki i wpłynęła na jej widzenie świata. Autorka nie jest skupiona tylko na sobie. Obserwuje świat i wyciąga wnioski. Ma własne zdanie na różne tematy. Wie, że „władza… uderza do głowy”. Wie również, że dla miłości niektórzy zdolni są do wszystkiego: „ z ciała (zeszła) na kości” – aby tylko się podobać. Dla spełnienia marzeń o karierze modelki, dziewczyny są zdolne „ pozbyć się swego ciała”.

Sarkazm i ironia tkwią w każdym słowie wiersza „Jak fajnie”. Jest to wcale nie wymyślony, obraz życia wielu ludzi biednych, schorowanych, zepchniętych przez los poza nawias społeczeństwa, bezradnych w swojej biedzie. Każde słowo wiersza boli tym bardziej, ze nie widać szans na wyjście z sytuacji.

Ilu jest takich ludzi? Kto o nich myśli? Kto im pomoże? Nie ma odpowiedzi- musimy sami rozliczyć się w swym sumieniu.

Wiersz jest niemym krzykiem- bez recepty na rozwiązanie problemów bohaterów wydźwięk utworu jest boleśniejszy. Jak wykrzyczeć ból istnienia? normalnie- „ kromkę chleba dzielić na czworo”, „ pozostać w nędzy”, „ życie jest wielką zmorą”. Jest … fajnie! Dlaczego? „Bo w tym pięknym i zmęczonym kraju

Do rządzenia się tylko bufony nadają”

Potwierdzeniem sądu jest wiersz „ Moc władzy”: „ Bo władza jest jak szampan”. Niewiele dają kolejne wybory, bo to „ szansa dla tych, co głośno klaskają” ( „Po wyborach”).

Jak żyje współczesny Polak?. Do śmierci czeka na lekarza specjalistę; zasiłek zmniejszony o połowę; życie zawodowe przedłużone do śmierci. Odpowiedzialni za taki stan rzeczy posłowie i radni „ wodę z mózgu mi robią”. Najgorsze, że później „ Towarzystwo całe tak jak poprzednicy będzie w d… nas miało”. Smutne to.

Nie zawsze rozumiemy otaczający nas świat, ale każdy ma własną „ Drogę życia”. Z wiersza płynie przesłanie: „ wystarczy zaufać ,zawierzyć, a wszystko wygląda inaczej.”

Właśnie wiara odgrywa dużą rolę w życiu Autorki – zmusza do rozważań o życiu i przemijaniu, o Męce Pańskiej i sile modlitwy. Czas ucieka i „czujesz , że jesteś pyłkiem/ w całym … kosmosie”(„ Chwile”).

Można pomyśleć, że Autorka jest osobą silna, bezkompromisową, ale jak każdy przezywa też chwile radości, zwątpienia lub popada w depresję.

Pisze: „ Czuję cały bezsens życia”, „ Wielką dziurę mam w mózgu”. Nie pomogła nawet wizyta „ U psychiatry”, bo; „ zwolnienia nie dał”, „rady nie udzielił”. Siłę do życia trzeba było znaleźć w sobie i udało się. Może dlatego, że Autorka nazywa siebie „ Czarownicą”. Czarowanie życia jest proste: „… siadam na miotłę marzeń” i „poddaję się przeznaczeniu”.

Mam wrażenie, że magia jest nierozerwalnie związana z autorką, ale gdzie tkwi jej źródło?. Czy to magia miejsca, w którym dorastała?. Czy to magia matczynej miłości?. Chyba to magia samej Autorki.

Jestem przekonana, że będą kolejne wiersze, bo warto zadawać ważne pytania i mieć własne zdanie.

 

Powodzenia.

Janina Krzeptowska

Dyplomowany nauczyciel języka polskiego Złotoryja

BESTSELLERY

1
Ścieżki miłości
Andrzej Monastyrski
2
3
4
5
6
7
8
9
10