Reklama

20,88 zł wydano przeciętnie w polskim gospodarstwie domowym w 2014 r. na kupno książek. To 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Na bilety do kina, teatru przeciętny mieszkaniec Polski wydał 24,60 zł ; o 2,4 proc. mniej niż w 2013 r. - wynika z danych GUS.

GUS opublikował dane o wydatkach Polaków na kulturę. Z analiz wynika, że najbardziej powszechnym wśród tzw. artykułów użytku kulturalnego jest odbiornik telewizyjny, który posiadało 96,7 proc. gospodarstw domowych, a blisko 2/3 gospodarstw (65,9 proc.) mogło odbierać telewizję satelitarną lub kablówkę.

W 2014 r. wydatki gospodarstw domowych zmniejszyły się nominalnie o 13,20 zł, czyli o 3,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział wydatków na kulturę w łącznych wydatkach gospodarstw domowych wyniósł 2,7 proc., to nieco mniej niż w 2013 r. - 2,8 proc.

Księgarze obawiają się, że darmowe podręczniki zniszczą ostatnie małe księgarnie. Bo podręczniki to nawet 60-70 proc. ich obrotów. Rząd zapowiada, że we wrześniu pierwszoklasiści dostaną darmowe podręczniki. Ale to co ma odciążyć finansowo rodziców, staje się problemem dla księgarzy. Księgarnia Atut w Szczecinie działa od 2000 r. Wyspecjalizowała się w komiksach i tematyce historycznej. Uruchomiła sprzedaż przez internet. - Ale to wszystko za mało, by spokojnie funkcjonować - mówi współwłaściciel Ireneusz Kłosowski. - Sprzedaż podręczników to 60 proc. naszych obrotów. Pozwala przeżyć pozostałe miesiące. Jeśli się skończy, nie utrzymamy się na rynku. Sezon na zarobek - Kondycja księgarń zależy od tego, jak pójdzie sezon podręcznikowy - potwierdza Anna Merklejn z Uczniowskiej przy ul. Jagiellońskiej (księgarnię, która działała w tym miejscu od końca wojny, prowadzi z mężem od 1992 r.). Dwie trzecie ich dochodu to podręczniki. Inny księgarz dodaje: - Ktoś porównał nas do grzybiarzy, bo żyjemy z sezonowego zarobku. Dają sobie jeszcze maksymalnie dwa, trzy lata: - Darmowe podręczniki do kolejnych klas nas wykończą - boją się. Przyznają, że ceny podręczników są wysokie. Ale ich zdaniem takie dyktują wydawcy. - Wydawnictwa już sobie odbijają darmową pierwszą klasę i podnoszą ceny podręczników do kl. II i III. Pakiet jest droższy o ok. 50 zł niż przed rokiem - mówi Anna Merklejn. Podobnie jak inni pokazuje "cienie" nowego rozwiązania. - Przez lata wydawnictwa wypracowały różne podręczniki do pracy z dziećmi, które mają różne rozbieżności intelektualne. Niektóre wydawnictwa dostawały nagrody za najlepsze podręczniki w Unii. To wszystko zostało zaprzepaszczone. Jej zdaniem, jeżeli państwo chciało ulżyć rodzicom, to powinno rozdawać rodzicom bon na książki. Przetrwało niewielu Sytuacja księgarzy nie jest łatwa. Polacy coraz mniej czytają i kupują książek. Do tego wydawcy podręczników omijają księgarnie. Oferują książki bezpośrednio w szkole (zgodnie z przepisami szkoła może tylko zaangażować się w sprzedaż używanych podręczników). Read more: artykuł Gazety Wyborczej

 

.

Joanna Morea, autorka książki "Bezdroża, lodowce i rum", wystąpi dzisiaj (3 sierpnia 2013 r.) o godzinie 16 w Telewizji Polonia.

Zapraszamy.

.

Jak podaje portal wyborcza.biz w najnowszym artykule Vadima Makarenki, rynek księgarski w Polsce umiera. Coraz więcej księgarń i sieci księgarskich nie płaci wydawcom, a do sprzedaży, zamiast książek, wprowadza towary z gatunku "mydło i powidło". Więcej szczegółów w tekście "rynek księgarski zagrożony na portalu wyborcza.biz.

.

Kontrowersyjne spojrzenie na problem wolności. Czy Autor ma rację, czy tylko podpuszcza czytelnika? Przeczytaj i sprawdź - być może nie będziesz żałował. Nowa pozycja w naszej bibliotece.

.

BESTSELLERY

1
Ścieżki miłości
Andrzej Monastyrski
2
3
4
5
6
7
8
9
10